Profesjonalne odzyskiwanie danych z telefonów komórkowych – smarfonów

Biuro Detektywistyczne TRAP, jako jedno z nielicznych dysponuje nowoczesnymi narzędziami kryminalistycznymi, które pozwalają odzyskiwać dane z telefonów uszkodzonych bądź zabezpieczonych hasłami. Podejmujemy się każdego zadania nawet tego, które z początku wydaje się niemożliwe do wykonania. Profesjonalny sprzęt oraz oprogramowanie a także autorskie rozwiązania i ponad 25 letnie doświadczenie naszych techników sprawia, że skutecznie realizujemy przekazane zadania tam gdzie inni zawodzą. Do tej pory odzyskiwaliśmy z powodzeniem dane z telefonów zalanych, spalonych, utopionych, niewłączających się czy też rozjechanych. Smartfony zabezpieczone kodami gestury, odciskiem palca, hasłami, pinami itp. nie stoją nam na przeszkodzie. Zapomniany przez użytkownika kod zostanie odczytany bez utraty danych, które w przypadku ich wcześniejszego usunięcia zostaną odzyskane. Na Państwa życzenie wykonujemy pełną ekstrakcję danych z pamięci fizycznej urządzenia (NAND, FLASH, BGA itp.).

Jakie dane odzyskujemy z telefonów komórkowych?

Jesteśmy w stanie odzyskać wszystkie dane ze smartfona łącznie z tymi, o których sam użytkownik telefonu może nie mieć pojęcia. Standardowo są to skasowane SMSY, skasowane kontakty czy też rozmowy z komunikatorów, zdjęcia, filmy, zrzuty ekranów, dokumenty itp. W niektórych przypadkach możemy odzyskać dane nawet po pełnym resecie telefonu.

Jak odzyskujemy dane z uszkodzonych smartfonów?

W pierwszej kolejności dostarczone do Biura Detektywistycznego TRAP urządzenia przekazujemy do naszego laboratorium SpyLab gdzie technicy oceniają jego stan i przystępują do pracy.

W przypadku niewielkich uszkodzeń telefonów i rozbitych ekranów czy też niedziałającego dotyku płyta główna przekładana jest do innego sprawnego telefonu. Następnie dane są odczytywane za pomocą kabla USB i zapisywane w odpowiednim formacie, aby klient bez problemu mógł je później otworzyć i odczytać.

W sytuacjach, gdy telefon próbuje się uruchomić, ale nie włącza się, ma uszkodzone oprogramowanie, wirusy itp. zazwyczaj wykorzystywane są inżynierskie bootloadery a także recovery i root-owanie.

Innym sposobem na dostanie się do pamięci telefonu jest zastosowanie ISP. Dostęp ten polega na odczycie danych bez wylutowywania pamięci z płyty głównej komórki. Technik podłącza się do odpowiednich punktów pamięci wmontowanej w płytę to jest VCC, CLK, CMD, VCQ oraz Dx.

Kolejnym rozwiązaniem jest tzw. JTAG, czyli protokół używany do testowania połączeń na płytkach drukowanych, który stosowany jest również do uruchamiania i programowania systemów mikroprocesorowych oraz układów programowalnych. Polega na odczycie danych bez wylutowywania pamięci z płyty głównej. W tym przypadku technik podpina się pod odpowiednie punkty znajdujące się na płycie głównej a które to mają połączenia z punktami JTAG takimi jak TMS, TRST, TDI, TDO, TCK

W przypadku najbardziej zniszczonych telefonów gdzie płyta główna uległa zniszczeniu lub metody ISP oraz JTAG nie przyniosły żądanych rezultatów stosowana jest metoda CHIP-OFF. Oznacza to bezpośredni dostęp do pamięci urządzenia polegający na jej wylutowaniu i podłączeniu się do niej za pomoc szyn komunikacyjnych umożliwiających bezpośredni dostęp do danych zapisanych zazwyczaj w układzie EMMC.

Zadzwoń whatsApp